دسترسی سریع به : سامانه کایپر راهنمای ثبت طرح ها کتابخانه الکترونیک مسیحادم
کمیسیون کتب مرجع سامانه مرجعیت علمی سامانه کتب مرجع سامانه همایش EN
EN
تاریخ انتشار : 1399/03/14

اعطای گرنت های ویژه نصر به موضوعات خاص مشابه کرونا

روابط عمومی مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی، خبر از اعطای گرنت های ویژه با موضوعات خاص شبیه کرونا را اعلام می نماید.
متن مصاحبه با جناب اقای دکتر شهرام یزدانی معاون محترم پژوهشی نصر در این خصوص به شرح زیر است:
" بیماری کرونا آزمونی جدی برای میزان تاب آوری نظام آموزش عالی سلامت مطرح شد و به نظر می‌رسد در این آزمون نقاط و قوت و ضعف این نظام مشخص شده است. یکی از نقاط قوت وجود تشکیلاتی متمرکز با عنوان دانشگاه علوم پزشکی مجازی است که از ظرفیت آن استفاده شد تا به دانشگاه ها در بحث اموزش کمک شود. اما ضعف اساسی آن بود که خود دانشگاه ها ظرفیت و چابکی لازم برای استفاده از ظرفیتشان برای انطباق با شرایط بحران بیماری کرونا نداشتند. نصر در پی رسالتی که برای خود تعریف کرد در طی زمان بیماری کووید 19 فعالیت های زیادی داشت: یکی از این فعالیت ها در مورد مدل سازی و شبیه سازی کرونا بود که تا حد زیادی توانست به سیاست گذاران سلامت گاید و راهنما بدهد. کار دیگری که در دستور کار مرکز نصر قرار گرفته است اعطای دو گرنت ویژه است. این گرنت ها خارج از مسیر معمول فراخوان‌ها است و با دو موضوع خاص در مقابله با موارد شبیه همه‌گیری کرونا است:
موضوع اول: بازبینی و بازنگری نظام آموزش عالی سلامت مملکت جهت افزایش تاب آوری در همه گیری کرونا و یا بحران های مشابه است. عمده بحث آن است که چه تغییراتی در ساختار، عملکرد و فرایند های جاری مملکت باید رخ دهد تا در شرایط مساوی خیلی سریع وروان این سیستم بتواند از عملکرد معمول خودش به عملکرد در شرایط بحران خودش بتواند تغییر وضعیت دهد و بتواند سریع با شرایط بحران تطابق پیدا کند.
موضوع دوم: بازبینی و بازنگری محتوای درس بیماری عفونی در کوریکولوم پزشکی عمومی با در نظر گرفتن بحث بیماری های نوپدید است. این موضوع از این نظر مهم است که چون در طول ادوار گذشته و به طور خاص در دهه گذشته الگوی بیماری ها در مملکت خودمان از بیماری عفونی به سمت بیماری غیر واگیر تغییر پیدا کرده بود، به تبع آن در کوریکولوم ها بحث بیماریهای عفونی تضعیف پیدا کرده بود و تمرکز به سمت بیماری های غیر واگیر رفته بود. اما درسی که از کرونا گرفتیم این است که باید خیلی هوشمندانه بتوانیم کوریکولوم را به نحوی بازنگری کنیم که بتوانیم دانش و صلاحیت کافی در health provider های خودمان ایجاد کنیم تا برای شرایط اینچنینی شکل بگیرند و آماده باشند. با این گرنت ها می توانیم پیشنهاد بازبینی کوریکولوم به ستاد داده شود.
دکتر شهرام یزدانی در ادامه این مصاحبه، سقف هر یک از گرنت‌های فوق را دو میلیارد ریال ( معادل 200 میلیون تومان) اعلام نموده اند.
شایان ذکر است سامانه پژوهشی نصر از 20 خرداد 1399 لغایت 20 تیرماه 1399 آماده دریافت پروپوزال پژوهشگران محترمی است که مایلند در موضوعات فوق مشارکت داشته باشند.