دسترسی سریع به : سامانه کایپر راهنمای ثبت طرح ها کتابخانه الکترونیک مسیحادم
کمیسیون کتب مرجع سامانه مرجعیت علمی سامانه کتب مرجع سامانه همایش EN
EN
تاریخ انتشار : 1399/02/07

انتشار خلاصه سیاستی نصر در بحران کووید-19 گامی در جهت پاسخدهی اجتماعی

مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی در راستای مسئولیت پذیری اجتماعی و همزمان با بروز و گسترش بحران های بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی جهان در پی بیماری کووید-19 ، تلاش نموده است با انتشار خلاصه سیاستی، اثرات این بیماری را بررسی نماید.
در مقدمه ی این خلاصه سیاستی (Policy Brief) می خوانیم:
" همه گیری COVID-19 جهان را با بحران بهداشتی و اقتصادی رو به رو کرده است، بحرانی که شاید از سال 1918 جهان به چشم خود ندیده بود. این ویروس برای اولین بار در اواخر سال2019 در ووهان چین شناسایی شد و با اثرات مخربش در گذر زمان بیش تر شناخته شد. اکنون به جرات می توان گفت که در تمام نقاط این کره خاکی پخش شده است.نظام بهداشت و درمان ایتالیا را ویران و کشور هایی چون آمریکا، فرانسه و اسپانیا را با چالش های جدی رو به رو کرده است. میلیون ها نفر در جهان در قرنطینه اختیاری و یا قرنطینه اجباری وضع شده توسط دولت ها، زندگی می کنند. در زمان نوشتن این گزارش تا کنون بیش از دو میلیون نفر به این ویروس مبتلا شده و حدود 150 هزار تن جان خود را از دست داده اند. با شرایط موجود در صورتی که این ویروس مجاز به طی مسیر طبیعی خود باشد، نظام های سلامت در سراسر جهان زیر بار سنگین این بیماری مدفون می شوند، میلیون ها نفر می میرند و اقتصاد های بسیاری ویران خواهد شد.
تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، ممنوعیت تجمعات و سایر سیاست های ناشی از فاصله گذاری اجتماعی در کشور ها برای مختل کردن سیر انتقال این ویروس وضع شده اند. اگرچه اجرای فاصله گذاری اجتماعی به عنوان یک استراتژی اثر بخش، ضروری به نظر می رسد اما اجرای آن در طولانی مدت هزینه هنگفت اقتصادی-اجتماعی را به همراه خواهد داشت..."
در ادامه، نویسندگان در راستای پاسخدهی اجتماعی و با مدل سازی انتقال این بیماری، راه حل های کنترل بیماری و اثرات آنها را بررسی نموده اند. ایشان برای رفع مشکلات جامعه طرح آزاد سازی پلکانی را به عنوان اولین پله و با هدف مدیریت موارد جدید و جلوگیری از سر باری بیمارستان ها معرفی نموده اند.
برای مطالعه کامل این خلاصه سیاستی کلیک بفرمایید